gorlis_gorsky (gorlis_gorsky) wrote,
gorlis_gorsky
gorlis_gorsky

Міфи і факти про статеву революцію в УкраїніЦе шортрід.
Лонгрід з усіма юридичними подробицями - дивіться за посиланням.


Про «нові правила сексу», встановлені законом № 2227-VIII з довгою назвою, що набирає чинності з 11 січня цього року, написано багато нісенітниць.
В основному, мусолять тему усіляких "розписок на секс", оскільки, відтепер будь-які статеві зв’язки без добровільної згоди вважатимуться зґвалтуванням.
Натомість, професіонали кажуть, що як раз у цьому аспекті нововведення є лише формальним вдосконаленням закону до сучасного рівня, яке істотно на карну практику не вплине.

Насправді, Закон внесе абсолютно нові революційні правила в суспільне життя і одними лише статевими відносинами цей вплив не обмежується. Мета цього блогу — аж ніяк не задравши носа пихато промовляти банальності «закон гарний, але в наших реаліях...».
Закон, за виключенням дрібних бризок, якісно написаний. А гарним, тобто дієвим, будь який закон стає тоді, коли він добре відомий всім — як потенційним користувачам, потерпілим, так і потенційним правопорушникам.

І от що варто знати, а бажано, ще й розповісти всім знайомим.
Може, для когось це буде відкриттям, але секс з дітьми в Україні до 2018 року не карався.
Стаття 155 КК передбачала до 5 років позбавлення волі за статеві стосунки з особою, яка «не досягла статевої зрілості».
А зрілість (пубертат) — поняття суто фізіологічне і може наставати і у 8 років.
З квітня 2018 р., «статеву зрілість» замінили на вік 16 років, якщо правопорушнику більше 18 років.
Всі зі мною погодяться, що цього замало як з точки зору суворості покарання так і урівнювання дії щодо малолітніх дітей із підлітками 14-16 років.

Нова редакція статей 152 та 153 вперше вводить кримінальну відповідальність за секс з малолітніми незалежно від їхньої згоди.
Достатньо, щоб потерпілому (потерпілій) було менше 14 років, а правопорушнику — більше, причому караність діяння не обмежується проникненням в тіло (стаття 152), а й охоплює будь-які інші акти сексуального характеру (стаття 153).
За перше можна відхопити від 8 до 15 років, а за друге — від 5 до 10 років.
З урахуванням цих норм, у наведеному в епіграфі випадку 17-річний Ромео міг би в сучасній України сісти на 7 років, навіть якщо він в Джульєту, вибачте, нічого не засовував (що, до речі, важко уявити при пристрасному поцілунку). За будь-яких менш цнотливих обставин українським “ромеам” загрожує десятка.
Оскільки секс між підлітками у віці 12-14 років, хочемо ми того чи ні, стає звичайною справою, а ЗМІ зайняті “розписками”, благаю негайно роз’яснювати це своїм дітям.

Більше немає у нас розрізнення понять зґвалтування «природним» і «неприродним» способом.
Доволі смішно виглядала ця архаїчна конструкція, немов буває природне і неприродне насильство.
Відтепер статті 152-154 охоплюють значно більше дій, ніж було передбачено раніше.
Це:
a) здійснення, без згоди, вагінального, анального або орального проникнення сексуального характеру в тіло іншої особи з використанням будь-якої частини тіла або предмета;
b) здійснення, без згоди, інших актів сексуального характеру з особою;
с) примушування іншої особи до здійснення, без згоди, актів сексуального характеру з третьою особою.


Міф про те, що тепер будь-який секс без нотаріальної розписки можна буде у подальшому представити як зґвалтування не витримує ніякої критики, бо в кримінальному праві діє правило презумпції невинуватості.
Відсутність згоди має бути доведена стороною обвинувачення.
Однак тепер межа між караним насильницьким заволодінням чужим тілом і “сексуальною перемогою” внаслідок настирних залицянь і тиску серйозно посунута.

Річ в тім, що Україна ще в 2011 році підписала Стамбульську конвенцію, хоча досі її не ратифікувала.
Новий закон фактично втілює в наше життя загальноприйняті сучасні, цивілізовані правила ставлення до сімейних і статевих відносин.

Зокрема,

 1. вводиться нова стаття 126-1 «Домашнє насильство» (до 5 років обмеження волі); раніше домашне насильство каралося лише адміністративно. Це важливо не лише з точки зору покарання, а ще й надає більше процесуальних можливостей для законної розправи над кривдниками

 2. вчинення злочину щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах віднині вважатиметься обтяжуючою обставиною щодо будь якого злочину; обтяжуючою обставиною вважатиметься вчинення злочину щодо особи, яка страждає на психічний розлад, зокрема на недоумство, має вади розумового розвитку;

 3. вчинення злочину у присутності дитини (не обов’язково дитини потерпілого) вважається обтяжуючою обставиною щодо будь-якого злочину. Щоб ви знали: дитина — це особа віком до 18 років;

 4. Кодекс доповнено новою статтею 151-2 «Примушування до шлюбу», а в статті 154 (примушування до вступу в статевий зв’язок з іншою особою) диспозицію розширено — змінено на «здійснення актів сексуального характеру з іншою особою».

Пікантний казус. Віднині вщипнути за сідницю чужу жінку — отримаєш п’ять років, а свою дружину — сім.
Я б сказав, що це правильно, бо за чужу жінку є кому заступитися, а коли кривдником є сам її лицар, то це гидота ...

Більше подробиць тут.


Леонід Маслов
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

 • 0 comments