gorlis_gorsky (gorlis_gorsky) wrote,
gorlis_gorsky
gorlis_gorsky

Допис болгарського готельєра-бандерівця: деякі порівняння України та Болгарії

Десь на кордоні України:
Сидить українець ввечері та дивиться, як сонечко сідає.
Підходить москаль.
— Куда смотрішь, хахол?
— Та я дивлюсь на обрій. Там, мабуть, є Великі країни, добрі люди там живуть …
— Там харашо, хде нас нєт!
— Так отож я і дивлюсь - де ВАС немає.
(
Старий український анекдот)

Чиї громадяни живуть краще — України або ЄС?
Напевно, будь-хто скаже, що перемога за ЄС.
Але в ЄС входять 29 країн, і відмінності між цими країнами - просто величезні.
Так що відповідь - не така вже і однозначна.


Я хочу Вам розповісти за Болгарію.
Половину місяця я живу в Болгарії, половину місяця - в Україні.
І так - останні 5 років. Тому даних для порівняння нагромадилася величезна кількість.
Про Україну ми і так знаємо і все бачимо.
І я Вам чесно скажу, що у нас з Вами далеко не остання країна в Європі, а за останні 5 років ми зробили просто величезний ривок вперед.


За різними оцінками у відкритому доступі, Болгарія — найбідніша країна ЄС. Болгарію не прийняли не в Шенген, ні в валютний союз (євро). Основна причина — корупція і приголомшливо низький рівень кваліфікації чиновників-управлінців. Вина в цьому тільки самих болгар.
Незважаючи на існуючи норми і правила в ЄС, внутрішнє законодавство і порядки в Болгарії в деяких областях гірше, ніж в Україні.
Вам потрібні приклади?

Їх є у мене, і дуже немало:


Податкове законодавство, адміністрування податків.
Податкове законодавство Болгарії в цілому відповідає європейському рівню. Але є кілька великих ложок дьогтю в цій бочці меду.
З перевірками суб’єктів господарювання в Болгарії повна свобода податківців. Ніяких попереджень немає і ніколи не було. Можуть прийти на перевірку коли завгодно і хто завгодно. Фірма працює в Пловдиві, а податківці приїхали перевіряти з Шумена. Влітку на чорноморське узбережжя з’їжджаються митарі з усієї Болгарії — у них гарячий сезон. Як правило ведуть себе нахабно і зухвало, поки не отримують відповідь в табло. Після відповіді у них спрацьовує інстинкт — якщо їм не кланяються і ввічливо посилають, значить хтось стоїть за ними, потрібно побоюватися. Але відповідь у табло дають 1-2%, решта скиглять і кланяються.
Вимагання хабарів — повсюдне явище.
Закон Болгарії про ПДВ дозволяє податковому органу без суду припинити діяльність фірми терміном до 30 днів за невиданий або невчасно виданий чек фіскального пристрою (незалежно від суми). І податкові діячі розігрують цілі вистави, щоб розвести офіціанта або продавця на це порушення, а потім вимагати хабар або закрити об’єкт. Уявляєте собі, що значить влітку, на море ресторан закривають за 30 днів за невчасно виданий чек в 10 грн? Поле для корупції просто неоране. Наші рідні українські фіскали можуть тільки мріяти про таке і гикати від заздрості.
Всі податки та збори за працівника сплачує роботодавець. На 1 лев чистої зарплатні роботодавець повинен сплатити податків та зборів у бюджет 53 стотинки. 53% !!! Тому зарплатня у конвертах (або «під столом», як кажуть в Болгарії) – дуже поширене явище. А тепер пристебніться. Всі 100% держслужбовців Болгарії не платять ніяких податків та зборів зі своєю зарплатні. І особливо обдаровані вищі чиновники Болгарії заявляють, що раз зарплату бюджетникам платить бюджет, то і немає сенсу з бюджету до бюджету платити податки. Тобто всі громадяни рівні, але держслужбовці в Болгарії трохи рівніше. І саме тому середні зарплати бюджетників на 53% вище середніх зарплат простих смертних.
Податкових накладних немає, це правда.

Бюджет.
Село - 4000 жителів. У селі - гарячі джерела підземні, температура 55-58 градусів. У цьому селі 14 готелів різного рівня, з них 2 готелі великих, понад 100 номерів, 4*, з сертифікованими, унікальними термальними спа-центрами.
Вгадайте бюджет цього села?
Нізащо не вгадаєте.
3000 грн в місяць. Місцевих податків в села не платять в Болгарії! Зовсім!
Всі місцеві податки платять тільки в район!
І голова села ходить, як жебрак - з протягнутою долонею по бізнесу.
А готелі платять десятки тисяч лев у квартал тільки туристичного податку, але все в район.
Я сам живу в селі в Україні, і коли розповідаю болгарам, що наш голова села і дороги будує, і освітлення вулиць робить, і сніг відразу прибирає в селі, вони просто не вірять.
А коли я розповів, що жителі нашого села спільно з головою навішали відеокамер і створили центр відеоспостереження в сільраді із записом і розпізнаванням номерів всіх автівок, що їздять по селу, то в них був культурний шок.


Судова система.
Моя думка — судової системи просто немає. Є імітація.
Професія адвоката-листоноші, який працює «передавачем» — дуже почесна і вшанована.
Суди можуть тривати не роками — десятиліттями, судові засідання можуть з місяця в місяць відкладатися.
Зі мною був випадок, коли суддя дав хід справі проти суб’єкта, який не пройшов держреєстрацію. Суддя просто не перевірив. І коли на 5 засіданні судді пред’явили довідку з реєстру, що такого суб’єкта просто не існує, Ви думаєте, він закрив справу? Суддя почав виправдовуватися, що мовляв так, реєстрації немає, але діяльність же була, ось зборів, протоколи, підписи …І справа все ще триває…


Адміністративні послуги населенню.
У цій сфері - взагалі завал. Суцільний совок.
Наприклад, українці вже давно звикли, що коли купуєш автомобіль у салоні, то всі салони пропонують послугу реєстрації автомобіля на твоє ім’я, і отримуєшь автівку з готовим техпаспортом. У Болгарії про таке навіть не чули.
Я вже 10 років отримую болгарську картку виду на проживання, щороку. За ці 10 років нічого не змінилося в імміграційній службі поліції Благоєвграда. Та ж будівля, ті ж віконця, ті ж тітки, та ж жива черга. Електронна черга? Запис в автоматі чи по інет? Термінали з номерами черги? Автомати прийому платежів? Нічого цього немає. І навіть не чули про таке і не планується в майбутньому. Все як в задубілому совку. Знову ж коли я розповідаю болгарам про український сервіс iGov, про записи на прийом в міграцію через інет, вони просто не вірять.

У наступному випуску розповім про циган, про єврогроші, сільське господарство та інші цікавинки.

Любимо Україну!
Цінуємо Україну!
Розвиваємо Україну!
Захищаємо Україну!
За нас ніхто цього не зробить!

Ваш готельєр-бандерівець

anti-colorados
"Лінія оборони"
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

 • 0 comments