gorlis_gorsky (gorlis_gorsky) wrote,
gorlis_gorsky
gorlis_gorsky

Головна реформа Порошенка

Чотири роки тому Петро Порошенко став президентом України.
Сьогодні будуть з цього приводу багато писати.
Будуть перелічувати його досягнення.
Так, ProZorro.
Так, прибутковий «Нафтогаз».
Так, в Україні з’явилася дипломатія.
Так, армія.
Так, квоти на українську мову.
Так, безвіз.


Але я напишу про одну єдину реформу, яку я особисто вважаю не просто найбільшим досягненням, а більше – ґрунтом для будівництва нової України. України наших мрій.

Про  децентралізацію.

Що таке децентралізація?
Це передача на місця, органам місцевого самоврядування частини повноважень та фінансів від центральної влади. Робота з підготовки реформи децентралізації була розпочата ще у квітні 2014 р., тодішнім міністром регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Володимиром Гройсманом.
Так – нинішнім прем’єр-міністром. Саме тоді почали готувати під децентралізацію законодавчу базу. Роботу зробити треба було пекельну – було потрібно внести зміни до Конституції України. А всі пам’ятають які баталії гриміли навколо змін до Конституції – аж до гранат і загиблих нацгвардійців під будівлею ВР. Опір реформі долати довелося жорстокий.


Які ж результати децентралізації ми маємо зараз?
Я хочу щиро подякувати команді Дніпровської ОДА - завдяки їй, біля місяця тому, я побував на Дніпропетровщині і на власні очі побачив децентралізацію в дії.
Опустимо емоції – наведу чисті цифрі по одній конкретній ОТГ.


Межівська об’єднана територіальна громада Дніпропетровської області.
Утворена в листопаді 2017 р.
Об’єднує 30 населених пунктів.
Населення – 15780 осіб, серед них 8340 – міське населення, 7440 – сільське.
У березні 2018 р. відкритий Центр надання адміністративних послуг – за 2 місяці надано 774 послуги.
Був створений мобільний офіс ЦНАП, який обслуговує людей з особливими потребами – вдома або у лікарні.
Було придбано комплекс очищення води.
Були проведені реконструкція одного дитячого садка і ремонт іншого.
Купили обладнання для виробництва тротуарної плитки – заходилися ремонтувати тротуари.
В місцях перебування людей встановили 6 камер відео-спостереження – зразу зменшилася вулична злочинність. З’явилася приватна сонячна електростанція на 30 кВт.
Встановлені 4 автономні системи освітлення переходів зі світлофорами.
Заходилися капітально ремонтувати дороги і водогін.
Почали будувати нову амбулаторію.
Подано більше двох десятків інвестиційних проектів.
Ми спілкувалися з головою Межівської ОТГ Володимиром Зражевським – він сповнений планів і ідей.


Як так вийшло?
За децентралізацією, в ОТГ лишаються: 60% податку на доходи фізосіб, 100% податку на майно, 100% єдиного податку, тощо й тощо. Розпоряджатися цими коштами тепер може сама ОТГ. Як похідне – стало поліпшуватися збирання податків. З іншого боку – підприємці теж зацікавлені в розвиткові інфраструктури, тож коли вони бачать, що їхні податки вкладаються в реальні справи – готові співпрацювати.
ОТГ зацікавлена залучати до себе інвесторів. В іншій – Іларіонівській ОТГ інвестори-чехи відкрили цех з виробництва взуття (ТОВ «Прабос-Україна») – а це вже робочі місця.


Звісно, не скрізь все гладко. Гарно тим громадам, де існують прибуткові підприємства або міцні фермерські господарства. Гірше там де їх нема. Грішми кожен розпоряджається по-своєму. Хтось заходився ремонтувати палац культури часів совка – хтось створив пересувні кінотеатри і тепер кіно крутять не тільки в райцентрах, а й по селах. Багато залежить і від голови ОТГ. Хтось будує у себе Європу – хтось розвинутий совок.

Дніпропетровська область наразі територіальних громад має найбільше.
В п’ятірці лідерів також Житомирська, Хмельницька, Запорізька та Волинська області.
Наразі в Україні 731 ОТГ об’єднують 6,4 мільйони людей (18% населення України) на площі 180 тис. кв. км. (32,2% країни).


Але головне – не кількість.
Головне те, що у керівництва країни є розуміння – не можна вирішувати через Київ або обласний центр те, що мусять вирішувати самі люди на місцях.
Залишення коштів на місцях убиває корупцію – у центрі красти нічого.
Приклад успішних ОТГ УЖЕ переймають нові і нові наші громадяни. І це – ґрунт для створення зовсім іншої України. Без перебільшення – України майбутнього. Де люди просто не дадуть себе грабувати корумпованому чиновнику. Де прямо на місцях громади самі залучатимуть до себе бізнес, самі забезпечуватимуть його трудовими ресурсами і самі розбудовуватимуть свій добробут. І це – уже працює!


Це – серйозний заділ на майбутнє.
Все це створено командою президента Порошенка за президентства Петра Порошенка.


Але тут існує ще одна небезпека. Мої сільські родичі на все, що я їм розповів про побачене на Дніпропетровщині, лише відмахнулися: «Зміниться влада – буде вам децентралізація. Все зразу повернеться як було». Голови ОТГ з якими ми спілкувалися, неодноразово зазначали, що на організацію ОТГ вони зважилися, бо відчували підтримку з боку обласного центру – команди ДніпроОДА на чолі з Валентином Резніченко. Під час розмови, голови ОТГ обережно подейкували про це – чи не закінчиться децентралізація разом з виборами?

Я переконаний – не закінчиться.

Д.Вовнянко
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

 • 0 comments