gorlis_gorsky (gorlis_gorsky) wrote,
gorlis_gorsky
gorlis_gorsky

Поляк з українським серцем – так називають Тимка (Томаша) Падуру, автора пісні «Гей, соколи»

Тимко Падура це людина, яка своєю творчістю назавжди поєднала польську і українську культуру.
Це ім’я відоме небагатьом, але люблять і співають цю пісню мільйони, часто вважаючи народною.
Постать Тимка Падури доволі суперечлива. Як в творчості цього поляка, революціонера, мандрівного співця переплелись шляхетське походження і любов до безкраїх українських степів?

1) Українська версія пісні:2) Польська версія пісні:

Томаш Падура народився 1801 року в Іллінцях на Вінничині (недалеко Бердичева).
Походив зі спольщеного шляхетського роду Сасів.  З дитинства малий Тимко любив все українське: фольклор, обряди, звичаї; добре володів українською мовою.  Під час навчання в кременецькому ліцеї жваво цікавився історією України. Власне тоді Тимко почав писати свої перші твори.
Цікавим є те, що пишучи українською, автор писав латинськими літерами. Падура писав ліричні імпровізації на тему битв і перемог козаків на зразок лірників, епічних співців.

Пізніше перекладав твори Джорджа Байрона, Томаса Мора і Адама Міцкевича.
Падура не мав музичної освіти, тож більшість його пісень записав на нотному стані його побратим граф Жевуський, а мелодію на вірш «Лірник» написав видатний український композитор Микола Лисенко.
Незважаючи на ці та інші критичні відгуки, твори Тимка Падури користувались популярністю тоді, а його пісня «Гей, соколи» є надзвичайно популярною і донині.
Пісня «Гей, соколи» - одна з улюблених пісень польсько-українських зустрічей і різноманітних заходів.
Цікаво, що її можна почути в фільмі Єжи Гоффмана «Вогнем і мечем», а ще більшу популярність принесло виконання пісні львівською музичною формацією «Піккардійська Терція».
Як свого часу правдоподібно сказав Тимко Падура «Міцкевич – видатний поет, але хто його знає, а мене співає вся Польща і Україна».http://naszwybir.pl/40176-2/

 
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

 • 0 comments